Vodoodporni kabli, vodniki in povezovalni sistemi
Voda in elektrika sta slaba kombinacija, zato v mokrih okoljih uporabljamo vodoodporne povezovalne sisteme.
Kaj je vodoodporen/vodotesen povezovalni sistem?
Odgovor se sprva zdi preprost: kabel, ki ohranja svojo polno funkcionalnost tudi dlje časa potopljen v vodo. Vendar pa so takšne ekstremne aplikacije redke. Zelo pogosto se zgodi, da so kabli dejansko suhi, a občasno postanejo vlažni, na primer zaradi puščanja hladilne tekočine v stroju ali ker je treba sisteme v živilski industriji redno izpostaviti vroči pari. Vodoodporni kabli so potrebni torej povsod, kjer kabli lahko postanejo mokri. Da je kabel vodoodporen pomeni, da se plastika kabelskega plašča sčasoma ne raztopi. Nekatere plastike imajo to lastnost po naravi, vendar ne vse. V kolikor voda ne more prodreti v plastiko in ne more priti do vodnikov, rečemo da je kabel prečno vodotesen. Posebej vodoodporni kabli za polaganje na prostem pa so tudi vzdolžno vodotesni. Če voda prodre v konec takšnega kabla pri konektorju, se ne more širiti po jedrih, saj to prepreči vodoodbojno polnilo na osnovi petroleja.
Vendar pa sam vodoodporen kabel ni dovolj. Kritična točka kabla je tam, kjer je prekinjen: pri konektorju. V nobenem primeru voda ne sme prodreti med konektor in vtičnico ter navlažiti kontakte, saj lahko to povzroči nevaren kratek stik. Vodotesen mora biti tudi prehod, kjer kabel vstopi v konektor. V podjetjih v živilski industriji, kjer se krmilne omare čistijo tudi s kemikalijami in paro, morajo biti tudi odprtine v krmilnih omarah zatesnjene s posebnimi kabelskimi uvodnicami.
Da bi ocenili, kako tesen je predmet, je uveljavljen razred zaščite IP. "IP" pomeni "International Protection". Zaščitni razred je označen z dvema številkama. Prva številka označuje, prepustnost za tujke; "6" pomeni "odporen za prah" in je najvišji razred zaščite pred tujki. Bolj zanimiva je druga številka, ki označuje, kako vodoodporno je ohišje. Tu se zaščitni razredi gibljejo od "1" (zaščita pred kapljajočo vodo) do "8" (zaščita pred trajno potopitvijo) ali celo "9" (zaščita pred vodo z visokotlačnim/parnim curkom). Najvišji zaščitni razred je IP69K, pri čemer "K" zahteva še posebno zaščito za vozila.
Kje se uporabljajo vodoodporni kabli in povezovalni sistemi?
Vodoodporni kabli in povezovalne rešitve so potrebne tam, kjer se kabli lahko navlažijo. To velja v industriji, kjer kabli in konektorji pridejo v stik s hladilnim mazivom in zlasti v proizvodnji hrane, kjer je treba sisteme redno čistiti in razkuževati s paro in vodnimi curki. V zunanjem okolju bi morale vodotesne povezave biti standardne, na primer na fotovoltaičnih sistemih, antenah, sistemih v kemični industriji, industriji gradbenih materialov in še marsikje. Tudi če so kabli pod streho, je potrebno uporabiti vodoodporne komponente, saj lahko občasno dežuje, kondenzirana vlaga pa se lahko nabira in prodre v puščajoče reže. Razmere na odprtem morju so še posebej težke. Na ladjah, naftnih ploščadih ali v pristaniških objektih zaradi slane vode nastaja močna korozija in so obvezne rešitve za vodotesne povezave, po možnosti v izvedbah z zaščitnim razredom IP69K, ki pogosto zahtevajo kovinsko različico za konektorje, na primer iz nerjavečega jekla ali drugega na korozijo odpornega materiala, kot je vliti cink.
Katere vodoodporne/vodoodporne komponente ponuja LAPP?
Kot vodilni na svetovnem trgu integriranih povezovalnih rešitev ponujamo širok nabor vodoodpornih/vodotesnih kablov. ÖLFLEX® HEAT 125 MC je primeren za široko temperaturno območje od -55 °C do +125 °C. Odobril ga je tudi Germanischer Lloyd za uporabo v ladijskem prometu in je odporen tako na sladko, kot na slano vodo. Nekatera pravokotna ohišja konektorjev serije EPIC®, kot je EPIC® ULTRA HB 6, so prav tako vodoodporna. Preizkušena so s preskusom slanega pršila v skladu s IEC 68-2-52 stopnjo 2. Vodoodporne so tudi številne kabelske uvodnice, na primer vodotesni SKINDICHT® SHV-M, ki izpolnjuje zaščitni razred IP68 do 10 barov, kar ustreza globini vode 100 metrov. Podatkovni kabel HITRONIC® HUW1500, ki je na voljo v številni različicah, je izjemno robusten. Je prečno in vzdolžno vodotesen, ima zaščito proti glodalcem ter primeren za instalacijo v tla.
ÖLFLEX® SOLAR XLWP je elektronsko zamrežen (electron beam cross-linked) solarni kabel, ki izpolnjuje najvišje zahteve glede delovnih pogojev in standardov (v skladu s standardom EN 50618). Zahvaljujoč optimizirani, edinstveni LAPP zasnovi kabla ima ÖLFLEX® SOLAR XLWP visoko stopnjo prečne vodotesnosti AD8 tudi po daljšem času v vodi.