Prihranek energije do 40%

Za učinkovito in brezhibno delovanje svojih stiskalnic in stiskalnih linij družba Schuler AG uporablja kable podjetja LAPP


Mednarodna konkurenca v avtomobilski industriji je vse ostrejša. Največja možna učinkovitost pri proizvodnji je zato še posebej pomembna. Vse se začne z oblikovanjem do 2,5 mm debele jeklene pločevine v želeno obliko karoserije. V ta namen se vse pogosteje uporabljajo inovativne servo stiskalnice Göppinger Schuler AG. Vodilni ponudnik tehnologije oblikovanja je po vsem svetu že dobavil več kot 200 stiskalnih linij in stiskalnic s tehnologijo ServoDirect (SDT). Zmogljivost je potrebna tudi za posamezne komponente stiskalnic: Schuler se zato zanaša na krmilne, napajalne, podatkovne in BUS kable iz LAPP.

Stiskalne linije in stiskalnice s tehnologijo ServoDirekt podjetja Schuler veljajo za posebno zmogljive. Fotografija: Schuler

Stiskalne linije in stiskalnice s tehnologijo ServoDirekt podjetja Schuler veljajo za posebno zmogljive. Fotografija: Schuler

Stiskalne linije in stiskalnice s tehnologijo ServoDirect veljajo za posebej zmogljive in imajo številne prednosti. S servo stiskalnicami je mogoče izdelati vsaj 30 odstotkov več delov v primerjavi s povsem hidravličnimi sistemi. Hkrati se z enako izhodno količino prihrani do 40 odstotkov energije. K temu lahko dodamo tudi visoko učinkovitost motorjev z največjo močjo 750 kW na meter. V stiskalnici so do štirje tako močni pogoni, za katere so značilni visoki navori, ki jih lahko dosežejo že pri najnižji hitrosti. Več teh motorjev, v manjših izvedbah, najdemo tudi v sistemih za transport delov v stiskalnih linijah.

Zahvaljujoč dinamičnim servomotorjem, ki jih je možno neposredno krmiliti, je mogoče gibanje cilindra upočasniti ali pospešiti pred in po fazi oblikovanja. Rezultat: čas cikla se skrajša. Običajne stiskalnice s pogonom na vztrajnik tega ne zmorejo. Njihovo hitrost ali število udarcev določa najhitrejša možna hitrost oblikovanja. Z računalniško simulacijo zapletenih, medsebojno povezanih zaporedij gibanja, je mogoče učinkovitost servo stiskalnic še izboljšati v smislu porabe energije in produktivnosti. Tako je mogoče orodja, ki podpirajo stiskalnico pri oblikovanju komponent zasnovati tako, da se v celoti izkoristijo možnosti tehnologije ServoDirect v smislu dinamike in fleksibilnosti.

Družba Schuler zaupa napajalnim kablom, kabelskim napeljavam, podatkovnim kablom in kablom BUS Skupine Lapp. Fotografija: Schuler

Družba Schuler zaupa napajalnim kablom, kabelskim napeljavam, podatkovnim kablom in kablom BUS Skupine Lapp. Fotografija: Schuler

Zahteve za električne kable znotraj stiskalnice so temu primerno visoke. "Da omogočijo učinkovito delovanje morajo zdržati maksimalne obremenitve," pravi Gert Horn, vodja električnega oblikovanja v oddelku za tehnologijo avtomobilske stiskalnice pri Schuler AG. V Schulerjevih servo stiskalnicah in stiskalnih linijah se zato uporablja predvsem kabelska in povezovalna tehnologija LAPP. V servo stiskalnici je v povprečju položenih okoli 55 kilometrov kabla. To so predvsem krmilni in napajalni kabli za motorje, ob njih pa tudi podatkovni in BUS kabli. Navsezadnje kabelske povezave, 160 pogonov, ne oskrbujejo le z električno energijo, temveč prenašajo tudi ogromne količine informacij in podatkov za spremljanje in nadzor celotnega sistema.

Pri monoblok servo stiskalnici (stroj je sestavljen iz varjenega dela z mizo, stojalom in naglavnim delom, teže do 800 ton) Schuler za notranjo napeljavo uporablja predvsem napajalne in krmilne kable ÖLFLEX® CLASSIC 110. Na primer za inštalacijo kablov v stojalo za stiskalnice, kot povezovalne kable s krmilno omaro ali vtičnico na stroju, pa tudi za dovodne in izpustne kable do enote mazalnega olja. Schuler uporablja ohišje vtičnice kot razdelilne omarice. Tu povezave do štirih vtičnic Schuko, štirih luči stroja, končnega stikala za zaščitna vrata in tlačnega stikala za kompenzacijo teže cilindra omogoča kabel ÖLFLEX® CLASSIC 110. Opleteni ÖLFLEX® CLASSIC 115 CY se lahko uporablja tudi tam, kjer je pričakovati vpliv elektromagnetnih motenj. Za povezave Profibus, v monoblokih uporabljajo podatkovne kable UNITRONIC® BUS PB FD P in UNITRONIC® BUS PB FD PA.

Dinamični, neposredno upravljani servo motorji prispevajo k znatnemu skrajšanju cikla. Fotografija: Schuler

Dinamični, neposredno upravljani servo motorji prispevajo k znatnemu skrajšanju cikla. Fotografija: Schuler

V veliko večjih G1 servo stiskalnicah so osnove stroja sestavljena iz mize, stebra in glave v obliki stebrov. Tak sistem je v povprečju dolg 85 metrov in med seboj praviloma povezuje do šest servo stiskalnic, ki postopno oblikujejo izdelek. Sila stiskanja stiskalnice je okoli 9000 ton. Znotraj stiskalnice se za povezavo uporabljajo krmilni kabli ÖLFLEX® CLASSIC 400 P, s PUR zunanjim plaščem odpornim proti obrabi. Ti kabli na primer povezujejo motorje, končna stikala in vtičnice z vgradnimi omaricami. Horst Welz, monter oddelka za elektroniko pri Schulerju pravi: "Tukaj potrebujemo visokokakovostne kable, ki lahko prenesejo velike obremenitve, kot je na primer oljna meglica."

Hitrejše pospeševanje orodij seveda pomeni tudi višje zahteve za sisteme za oskrbo z energijo in njihove komponente, med katere sodijo tudi kabli. Natezne, strižne, upogibne in torzijske obremenitve je treba kombinirati z željo po maksimalni življenjski dobi, minimalnim zavzetim prostorom, zmanjšano težo in zmanjšanim minimalnim polmerom upogiba. Zato Schuler, kjer so kabli med delovanjem izpostavljeni upogibanju, uporablja izdelka ÖLFLEX® CLASSIC FD 855 P in ÖLFLEX® CLASSIC FD 855 CP. Na primer za povezavo naglavnega dela z ovnom, ki se nenehno premika gor in dol. Ti kabli, za zahtevne delovne pogoje, imajo površino z nizko oprijemljivostjo, so odporni na olje, brez halogena in ognjevarni ter so zasnovani za do pet milijonov izmeničnih upogibnih ciklov v kabelski verigi.

Mimogrede: Da bi se izognili največjim obremenitvam, servo stiskalnice uporabljajo tudi konvencionalno tehnologijo vztrajnika: "Vendar ne več kot pogon, ampak kot enote za shranjevanje energije v obliki elektromotorjev," pravi Gert Horn. »Nameščeni so v kleti pod sistemom in delujejo neprekinjeno. Naprave za shranjevanje energije so namenjene pokrivanju koničnih obremenitev, ki bi sicer močno obremenile električno omrežje na stiskalnici.« Doslej je imela vsaka posamezna stiskalnica v liniji ločeno napravo za shranjevanje energije.

Horst Welz: »Ko gre za kable, je LAPP naš premium proizvajalec, ki predstavlja kakovost in dobro storitev. Da bi se izognili proizvodnim izgubam, želimo za naše servo stiskalnice uporabiti le najboljše.”

Stranka

Kot tehnološko in tržno vodilni na svetovnem trgu tehnologije oblikovanja, Schuler dobavlja stroje, sisteme, orodja, procesno znanje in izkušnje za celotno kovinskopredelovalno industrijo. Med kupci so proizvajalci in dobavitelji avtomobilov ter podjetja iz industrije kovanja, gospodinjskih aparatov, embalaže, energetike in elektronske industrije.

 

spletna stran: www.schulergroup.com
e-pošta: info(at)schulergroup.com